Au pair v Holandsku- č.2- Škola a bicykle

Autor: Lucia Králiková | 27.2.2011 o 22:14 | (upravené 27.2.2011 o 22:25) Karma článku: 9,59 | Prečítané:  2215x

Bola nedeľa po obede, čas ktorý nikto nejako nemá/nemal v obľube (aspoň teda za školských čias) a my sme si to valili 280km/hod na Porsche cez Nemecko. Poviete si, 10 hodín s cudzím chlapom v aute, o čom sa asi tak budeme baviť?

 

Funguje celkom dosť dobre fráza „I´m tired" a predstierať, že spíte, no ale pokiaľ nechcete aby človek, ktorý si vás vezie domov, aby ste sa mu starali o deti, nepomyslel, že ste na drogách alebo čo, keď len spíte, je dobré udržiavať klasickú konverzáciu. Počasie, rodina, škola, cestovanie... A pri téme rodina sa dá v tomto prípade dosť pozastaviť.

Okej, nedeľa, dosť značne poobede, skôr večer a navigácia ukazuje posledné minúty do cieľa. Takže, motýliky, mravčeky a čo ja viem čo ešte všetko som cítila v bruchu a s nadšením som očami hltala okolie školy, ihriska, až sme sa dostali pred dom, kde stálo blonďavé dievča v bielej bunde. Livia.  Hneď ako nás zbadala, bežala dovnútra po svojho brata. Veď treba očekovať novú au pair, kto vie čo to bude opäť zač , vzrúšo, čo „papa" priviezol domov. Predsa len, som v poradí 7. au pair- čo deti mali (veľa au pair potrebuje víza, preto po roku odchádzajú domov).

A tak som sa zvítala, deti, ich mama- Viviana. Keď som absolvovala obhliadku po dome, očkom som zazrela ako mi Lars (6) pod Líviiným (9) vedením so zvedavosťou nakúka do tašky, akoby vedel, že sú tam len darčeky pre nich. Good for you Lars! Teraz, po 9 mesiacoch na tento deň často spomíname, a deti nikdy nevynechajú časť o tom, keď videla darčeky skôr ako som im ich odovzdala.

Prvý deň, pondelok, škola... Kto z vás mával na desiatu do školy chlebík, časom chleba až lopatu s maslom a niečo navrch? Holandským deťom sa na desiatku chystá len ovocie, prípadne kommkomer- uhorka (už som chcela napísať uharek :D) alebo paprika. A chlebík, prípadne toasty, príde až na obed, ale o tom potom...

Kedže je koniec mája, doslova posledný deň, tak je už ráno značne príjemne. A ide sa do školy, rodičia do práce. Ako? Predsa na bicykli! Naozaj tento pohľad by som dopriala každému z vás! Ráno, keď všetci rodičia, nevadí, že majú opätky, šaty, obleky a o 30 minút pondelňajší meeting v Haagu alebo Rotterdame, nasadnú na bajk a zbiehajú sa zo záhrad svojich domov na jednej ceste smerujúcej ku škole tu, v Nootdorpe.

Deti od 4-12 rokov si svoje bicykle pozamykajú v areáli školy , až kým nepríde čas obeda a pôjdu sa domov napapať. Medzitým majú počítanie, písanie, zemepis, hranie sa vonku... Už len keď vidím tie práce, ktoré Lars a Livia nosia domov, je mi jasné, že majú trošku iný systém ako na našich základných školách. (Možno a preto som sa rozhodla študovať pedagogiku tu :) ) S nástupom 13tej hodiny, sa vracajú späť do školy, kde majú poobedné vyučovanie do 15:15. Okrem stredy teda, samozrejme! Streda, deň keď majú deti v škole voľno a väčšina rodičov voľno v práci taktiež. (Tak to by bolo trošku zo školského systému.)

Ako som sľubovala, bicykle! Aj ja som dostala svoj vlastný bicykel. Ak si predstavujete taký klasický „oldschool", kde sedíte vystretí, a bez prehadzovačiek, lebo veď na rovine ich aj tak nepotrebujete, tak vaša fantázia je správne naladená na „holandský štýl". Holandsko sa dá celé prebicyklovať. Cesty pre cyklistov sú poprepájané, nenáročné, bez jedinej chybičky. Moja prvá cesta viedla okolo neďalekého mlyna, jazera, do vedľajšieho mesta Pjnacker. Teraz by mi mala prísť už nudná  a krátka, no vždy má niečo do seba. Hlavne teraz, keď som bicykel vymenila za korčule.

Ale jednu radu vám dám. Keď sa jedného pekného dňa rozhodnete, že veď keď ste už len 18 km od Rotterdamu, tak prečo tam neísť na bicykli, tak vedzte, že tých 18 km je k tabuľke Rotterdam. Do centra je to asi ďalšiu pol hodinku! A treba zvýrazniť, že to „pekného dňa" znamená , keď je 30°C J. Tak stále lepšie ako keď neveríte predpovediam počasia v TV a na druhý deň vám do tváre a v podstate všade špliecha dážď, len aby umlčal vaše preklínanie, že ste sa vybrali na bajk. Holandské počasie je ale kapitolka sama o sebe.. :)

 

 

Nabudúce: Den Haag- doprava, pláž, drzé čajky

 

Bedankt! :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?